Týden s delfíny 2016 – Rudé moře I

Před pár dny jsem se vrátila od delfínů. Týden nepopsatelných zážitků… radost, smích, sdílení, srdečnost, svoboda, pohostinnost, péče, přátelství, hry, čistota, plynoucí komunikace, úchvatné barvy, přítomný okamžik = šťastné společenství lidí a delfínů…  Takový byl první výjezd za divokými delfíny na Satayu, na jehož organizaci jsem se podílela. Našli jsme na majestátní jachtě ve vodách Rudého moře daleko od pevniny druhý domov – bylo to úchvatné, nepopsatelné, lepší, než jsem čekala – rozhodně doporučuji!

Dvojice

Delfíni si s námi hráli každý den několikrát, celkem vždy mnoho hodin, ale pokaždé trochu jinak… a každý z naší skupinky si odnesl také zcela osobní prožitky. Vysoce profesionální a opravdu milá posádka lodi o nás pečovala v míře běžně nevídané. All inclusive lahodná a pestrá strava připomínala často spíše hostinu. Barvy laguny Sataya i vod národního parku Wadi El Gemal byly přímo karibské a bohatství druhů barevných rybek a korálů neuvěřitelné.

0816_big_ostruvek_pro_relax_vychazku_romantickou_veceri

Užili jsme si i několikahodinovou plavbu na místo kotvení a zpět luxusní jachtou, která nám byla zároveň po celý týden mimořádným a přitom pohodlným a na loď i nebývale prostorným domovem. Pobyt se líbil ovšem těm, kteří lodě milují, ale spokojeni byli i příznivci spíše hotelového ubytování.

37 m dlouhá motorová jachta Imperial

Navštívili jsme bělostné nekonečné pláže pustých korálových ostrůvků a šnorchlovali každý den na jedněch z nejkrásnějších korálových útesů světa.

Korálové útesy všude

Kdo si přál (nakonec všichni včetně dětí), mohl si vyzkoušet i pohled na podmořské pestré „zahrady“ s potápěčskou výstrojí s proudem bublinek nad hlavou… ovšem v malé bezpečné hloubce a za ruku se skvělou profesionální a navíc česky hovořící instruktorkou.

ponor s výstrojí

Děti byly krom jiného nadšené milým a hravým přístupem majitelů jachty i členů posádky a přibraly je do svých nekonečných her… S majitelským párem, který na jachtě velkou část roku pracuje a žije jsme se spřátelili natolik, že se nám upřímně stýská a zůstáváme i dále v pravidelném kontaktu.

Hry a smích

část skupiny na horní příďové palubě

Dávno vím ze svých předchozích zkušeností, že delfíni jsou velice vyspělé bytosti… a že se od nich můžeme učit. Tento týden mi ukázali mnohé, podělím se tu alespoň o to, co již dovedu pojmenovat:

POSTŘEHY A DARY – ANEB CO JSEM SE UČILA U DELFÍNŮ:

 • když nemáš zrovna nějakou akutní starost anebo neřešíš okamžitou potřebu, tak si hraj, skákej, tanči pro radost, komunikuj s ostatními, zajímej se, žertuj a bav se, žij – TEĎ!
 • zkoušej nové věci neustále – je to zábava i poučení… na začátku to neumíš, nevadí, zlepší se to… Nikdy jsi neplavala s ploutvemi? OK, zkus to! Neumíš namalovat delfína – tak popros děti, ony tě to naučí…Zaujala tě ta zvláštně vypadající pečená ryba – tak ochutnej a nešilhej po jistotě zapečených těstovin… Máš obavy ponořit se s potápěčskou výstrojí? Nevadí – můžeš jít za ruku s instruktorkou jen do metrové hloubky, dýchat si tam v klidu a žasnout nad korály i v této mini hloubce… přijmi pomoc a podporu od ostatních a příště to bude lepší! Možné je vše… uč se!
 • dívej se jiným bytostem do očí – komunikace je pak snadnější a má mnoho rovin. Mezi různými druhy i mezi různými národy se lze dorozumívat i bez mnoha slov – stačí se dívat do očí, projevovat zájem a nepřemýšlet moc – srdce poví více než mozek, ale i výrazná myšlenka provázená emocí jde odečíst přímo beze slov. To jen my jsme to tady v Evropě dosti pozapomněli a utopili v záplavě tisíců myšlenek… ale jde to!
 • když něco chceš, jako první to dělej, nabízej a dávej ostatním – ty! Nic ti neubyde, oni se pak druzí přidají a bohatě ti to vrátí… chceš hru – tak nějakou navrhni – začni… Chceš, aby se lidé na tebe smáli – daruj úsměv jako první!  Chceš, aby s tebou delfín pod vodou tančil? Tak se ponoř a roztoč první…
 • když něco dostaneš, přijímáš – děkuj za to aspoň v duchu, v srdci. Vděčnost lze snadno cítit za dobré jídlo, za hvězdy nad hlavou, za úsměv, za pomoc jakoukoliv, za slunce a hřejivý pocit na kůži … přivane to ještě více takových prima věcí či prožitků, za které je možné cítit vděk…je to spirála, točí se a rozšiřuje… Nic složitého a opravdu to funguje…
 • čas a prostor nejsou vůbec na vědomí nezávislé pevné veličiny, stejně tak naše fyzické schopnosti nemají tak nízké limity, jak se často domníváme. V delfíním hejnu čas plyne zcela jinak, někdy i tři hodiny ve vodě utečou jako chvíle, jen uplavaná neuvěřitelná vzdálenost je evidentní… a někdy je jediný ponor na nádech spolu s delfíním hejnem jako celá věčnost…
 • moře čistí, léčí a uzdravuje i samo o sobě, natož prosycené delfíními vibracemi a zvuky… omlazení, otevírání srdce, uvolňování emocí a plynulosti otevřené komunikace – to jsou další dary tyrkysově – modrých vod, delfínů a neuvěřitelně empatických, pohostinných a srdečných místních členů posádky, na které nikdy nezapomenu…

To vše a ještě mnohem více jsem objevila a prožila ve společném rodinném „hejnu“, které jsme tam každým okamžikem celý týden tvořili my všichni – majitelský česko – egyptský pár, místní stálá posádka jachty, téměř dvacítka Čechů a Slováků – milovníků delfínů posbíraných různě po jednotlivcích či dvojicích a rodinách a hraví a přátelští delfíni dlouholebí.

Dohromady nás řádilo a hrálo si a učilo se navzájem v laguně Sataya pod vodou i nad ní celý týden asi tak 90 bytostí – z toho 3 lidská a asi 7 delfíních mláďat…docela pestré a početné hejno…Dávali  jsme si ze sebe navzájem ten týden to nejlepší, každý trochu jinak, jak kdo chtěl a dovedl… Děkuji moc všem odvážným, kteří se zúčastnili i těm, kteří akci organizovali a podpořili mé rozhodnutí zapojit se a vyplout!

blízké setkání pod hladinou...

Blízké setkání pod hladinou…

delfíni na dosah ruky

Přeji si moc, aby takový týden mohlo zažít co nejvíce lidí, kteří o to stojí. Druhý týden zázraků v jižním Rudém moři na jachtě společnosti Samara Cruise už je za mnou také (samostatný článek).  Pokud si přejete obdržet nabídku na plavbu 2017, napište mi!
AKTUALIZACE duben 2017:   Provázím svou soukromou plavbou ve  slunovratovém termínu v červnu června 2017.  Ráda pošlu info, pokud byste si přáli kontakt na jiné skupinky z ČR, kde ještě pár míst je.

výhled z paluby naší lodi kotvící v laguně

Výhled z paluby naší lodi kotvící v laguně

A nakonec autentické video Moniky Illichové, které moc děkuji za zachycující 7 minut ze spousty našich hodin mezi delfíny:

VIDEO: Jachtou za divokými delfíny Rudého moře  

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.