Slunovrat 2017 – delfíni Rudého moře III

Splnila jsem si dávný sen – o krásné lodi kotvící v pestré korálové laguně, která je domovem delfínů…Přála jsem si pohlédnout opět do očí svobodným delfínům jižního Rudého moře – tentokrát ale ve společnosti celé své rodiny a skoro dvou desítek starých i nových přátel, kteří se k mé expedici odvážně přidali… Povedlo se na 100% a tak ráda posílám inspiraci dalším…  

dsc05328_

Hlavním programem týdne na jachtě, který jsem zorganizovala soukromě pro svou rodinu a skupinku podobně naladěných starých i nových přátel bylo podobně jako vloni opět plavání s trvale zde žijící skupinkou delfínů. Dvoulůžkové kajuty, šnorchlování na pestrých korálových útesech, česky hovořící profesionální instruktor plavání s delfíny a potápění, česká malá skupinka. Cvičení jógy pro zájemce na horní palubě. Slunovratový týden – silné energie nás provázely…   

dsc05680 dsc07105

Delfín dlouholebý (Stenella longirostris) – patří k nejobratnějším kytovcům a je proslulý svými akrobatickými kousky ve vzduchu. Když čas od času vyskakuje z vody, skáče až tři metry nad hladinu, přitom různě prohýbá tělo, vlní se nebo se otáčí kolem podélné osy… Oproti známějším druhům delfínů, jsou tito poměrně štíhlí a malí, dospělí jedinci dosahují délky jen kolem 150 -190 cm.  Vytvářejí početné rodiny, nezdráhají se přibližovat k nám i s mláďaty. Velká skupina několika desítek těchto delfínů tráví svůj denní odpočinkový čas po celý rok právě tady, v místě našeho kotvení – korálové laguně Sataya.

dsc05664 dsc05223

Náš hlavní denní program zahrnoval pozorování delfínů a plavání s nimi v průzračných tyrkysových mělčinách laguny Sataya obklopené korálovým útesem, který ji chrání před vlnami. K disposici jsme měli opět 2 motorové čluny, které nám umožnily se k delfínům přiblížit i ve vzdálenější části několik km dlouhé laguny a zajišťovaly bezpečí a pohodlí též pomalejším plavcům a dětem. Delfíni však některé podvečery připluli také přímo až ke kotvící jachtě – našemu domovu pro tento týden.

Basma_jaro_3 dsc00255

Krásná jachta Princess Basma kotvila opět většinu času v laguně vzdálené od pobřeží několik hodin plavby.  Celý pobyt jsme si užili zcela mimo civilizaci v průzračných, klidných a bezpečných vodách laguny s hloubkou maximálně 5 až 8 m, kde nehrozí velké vlny (tedy ani mořská nemoc). Delfíni zde tráví většinu každého dne, zatímco v noci loví na volném moři.

dsc05696  dsc06064

Strava byla opět fantastická a zdravá – lodní kuchař mj. peče čerstvé pečivo i ryby – vše formou švédského stolu soft all inclusive (alkohol se na lodi nepodává).

15259249_1857787507798108_918025071382885697_o 0302_big_delicious_food

Součástí naší dovolené bylo ovšem kromě plavání s delfíny a relaxace na několika palubách jachty i každodenní šnorchlování mezi korálovými rybkami. Pro dospělé zájemce a děti nad 8 let byl opět v nabídce jeden „intro“ ponor ukázkový s instruktorem za ruku v malé hloubce na pestrých korálových útesech s potápěčskou výstrojí – i ti, kteří neměli s ponory zkušenost a slabší plavci mohli při něm obdivovat korálové rybky a stříbrnou hladinu i zdola, a to bez nutnosti vracet se rychle na hladinu nadechnout – tedy podobně, jako je vídají delfíni.

dsc04933 dsc04877-2 dsc06100

Užijli jsme si i nádherný výlet – plavbu k pohádkovým plážím pustých ostrůvků s bílým pískem, kde lze relaxovat, pozorovat vodní ptactvo a lovící majestátní orlovce,  šnorchlovat ve velmi teplých vodách korálových mělčin a také vystoupit na souš bělostné pláže.

dsc07040 dsc07031

Svět laguny je úžasný jak pod vodou, tak na hladině… Zkušená, empatická, milá a ochotná posádka lodi spolu s týmem Samara Cruise jím provázela s respektem k delfínům a otevřeným srdcem.

dsc06392  dsc00275

Pokud vás podobné zážitky lákají, inspirujte se a hledejte týdenní pobyt na lodi.

Prosím, vyhněte se delfináriím, která přes všechnu snahu a péči způsobují delfínům obrovské utrpení.  Delfíni nemohou žít v tak omezeném prostoru bez vážných potíží. 

Prosím, vyhněte se i hotelovým výletům lodí na pár hodin – ty nemohou poskytnout takový zážitek, a už vůbec nemohou respektovat svobodnou vůli delfínů.   

Svou vlastní plavbu v sezoně 2020 neorganizuji, v případě konkrétních dotazů však odpovím e-mailem a poradím dle své zkušenosti.  

Děkuji Vám!    

 

 

Komentáře

 • Jitka 04.02.2020 13:58

  Reakce na četné dotazy, zasílané čtenáři na e-mail:
  V sezoně 2020 osobně žádnou plavbu za delfíny Egypta nepořádám. Ceny si určuje každý organizátor plavby – nájemce jachty sám, nejsou nijak dané. Volná místa na plavbách a kontakty na organizátory z ČR poptávejte prosím u Samara Cruise, www. samara-cruise.com Děkuji a srdečně zdravím, Jitka H.

 • jitka.silmarino 22.02.2017 13:02

  Dobrý den paní Jaroslavo, děkuji za dotaz, již jsem odpověděla e-mailem. Zájemcům o tuto soukromou akci vždy zasílám na e-mail nejen cenu, ale i podrobný program a rozpis, co vše zahrnuje… Cena odpovídá tomu, že o cca 20ti člennou skupinku klientů pečuje 8 členů teamu jachty spolu s majitelským párem. Naštěstí letiště v Marsa Alam je z Prahy jen cca 3500 km daleko, a tak je celá akce daleko levnější, než třeba plavání s delfíny na Bahamách… Krásné dny přeji.

 • Jaroslava Sloupova 19.02.2017 01:35

  Dobry den, jmenuji se Jaroslava Sloupova.Velice me zaujal Vas zazitek plavani s delfiny.Je to muj sen. Mam tri syny a rada bych takovyhle zazitek sdilela s nimi. Chtela bych se zeptat, kolik stoji takovyhle zazitek. Jsme 2 dospeli a 3 deti ve veku 15 a 9let. Omlouvam se za psani, ale pisu to na nemeckem pocitaci a ten nema hacky a carky:-). Hezky den Jarka

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.