Kornati – ostrovy bohů: 1995 – 2015

„Bohové chtěli korunovat své dílo, a tak poslední den ze slz, hvězd a dechu moře stvořili Kornaty.“ G. B. Shaw, 1929.
DSC03143

Na svých toulkách středomořím jsme objevili postupně mnoho krásných míst, většinou na ostrovech… Chci ukázat některé z nich, dostupné v rámci dovolenkového jachtaření a nebo také výletní lodí v podobě celodenní plavby. Obojí doporučuji.  Souostroví Kornati je národním parkem s mimořádnou historií a bohatým životem pod hladinou. Ostrovy jsem navštívila mnohokrát, prvně v r. 1995 a naposledy v r. 2015.

Zajímavé je srovnání výmapa_Tureta_SvGospa_Kornativoje vegetace – v roce 1995 a pár následujících byly kornatské ostrovy povětšinou holé kamenité vršky – o své původní porosty přišly dávno intenzivním kácením a pastevectvím. Chráněná příroda se však postupně obnovuje – při mé poslední návštěvě v r. 2015 jsem viděla už obrázek rozrůstajících se křovin, smokvoní, olivovníků…

Lavsa – ostrov v NP Kornati s lagunou dobře chráněnou proti větrům většiny směrů, stání na kotvě či bóji, z vrcholu nádherný výhled, mimo hlavní sezonní nával též přátelská atmosféra v místní konobě, (takže jsme každoročními hosty..výborné ryby a „ligně“ tedy přesněji ohlihně).  Výhled z vrcholku nad lagunou je nezapomenutelný. Navštěvována hojně amatérskými jachtaři.
DSC06604

Tureta – pevnost na ostrově Kornat ze 6. stol., určená ke střežení mořské cesty Kornatským kanálem, výhled na téměř celé souostroví a kostel popsaný dále. Pevnost je částečně zbořená, stále však majestátní.
6599_pevnost Tureta - Kornat
Kostel Panny Marie Taracké na ostrově Kornat – nejbližší kotviště a malé molo je v zátoce Kravljačica, odkud je hezká pěší procházka. Dnešní středověký kostelík se nalézá ve zbytku zdiva apsidy staršího podstatně většího chrámu asi ze 6. stol., ostrov Kornat se ve 14. stol. nazýval Insula Sanctae Mariae, což svědčí o významu chrámu. Najdete zde nápis „KRALJICA MORE MOLI ZA NAS“ a i dnes zde zastavují převážně místní, aby rozezněním zvonu zasvěceného kornatské patronce přispěli ke zdaru plavby nejen své… Každoročně první neděli po prvním červenci se zde koná pouť a bohoslužba, na kterou se sjíždějí nejrůznější lodě z dalekého okolí. Na kostelík je zvýšky pěkný pohled od pevnosti Tureta.
První foto je z r. 2015, druhé foto téhož kotelíka ještě s minimem zeleně jsem pořídila z vrcholku od Tutety v roce 1995. Je zde pěkně vidět, že i na kamenitou erodovanou chudou půdu s minimem srážek se může během let vracet zeleň:

DSC03334 Kostel P. Marie na Kornatu

Smokvica – ostrov na jihu Kornat s příjemnou hezkou konobou, stáním pro jachty na mooringu, z vrcholu 94 m vysokého je překrásný výhled na část souostroví. Navštívili jsme také opakovaně.

Rava – poblíž tohoto ostrova v Ravském kanále nás několikrát v 90. letech poctila svou pozorností delfíní rodinka… foto 1995:

DSC06602

Levrnaka – ostrov má zátoku s vodou karibských barev, bílým pískem dosti neobvyklým pro chorvatské vody a je častým cílem i pro výletní lodě z pevniny. V červnu tady však lze natrefit i na téměř liduprázdnou pláž… pod vodou jsme tu v r. 2015 zastihly s dcerkou na metrové mělčině také nádherné hvězdice, živé lastury ostranky i jiné a platýse.

DSC03371

Pokud si budete přát lodní výlet na Kornati, nejčerstvější a výbornou zkušenost mám s výletní lodí Barbarinac, původní lodí typické dvoustěžňové konstrukce. Celodenní plavbu s několika mezipřistáními a výborným obědem lze zakoupit mj. v městečku Pirovac u místní cestovní agentury Makirina Turist.
DSC03275

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.